Jun 4, 2024
Maths! Yuck. Here goes.
If 1.5kg of Jelly babies cost £1.50 - 33% off makes it £1.
If 1kg of Jelly babies costs £1. - 50% extra makes 1.5kg.
Either way, 1.5kg of jelly babies costs £1.
Maths! Yuck. Here goes.
If 1.5kg of Jelly babies cost £1.50 - 33% off makes it £1.
If 1kg of Jelly babies costs £1. - 50% extra makes 1.5kg.
Either way, 1.5kg of jelly babies costs £1.
Born storyteller. Born curious. Fascinated with what makes people tick and how the world works. https://malkymcewan.medium.com/subscribe